Severočeské památky na starých vyobrazeních

Výstava Filipa Langera Severočeské památky na starých vyobrazeních 1.6. - 3.11. 2024

Výstava starých pohlednic, tisků a grafik se severočeskými památkami na Vás dýchne atmosférou starých časů. Výstavu pro Vás ze svých sbírek připravil Filip Langer, náš kolega ze státního hradu Litice, a také znalec našich památek. Jeho rozsáhlá sbírka nejrůznějších ikonografických pramenů je cenným zdrojem pro poznání stavebního vývoje památek a sídel. Speciálně pro grabštejnskou výstavu vybral památky severních Čech. 

O autorovi a jeho sbírce

Filip Langer pochází ze vsi Černovír u Ústí nad Orlicí. Jeho zájem o památky a historii se projevuje už od dětství; v roce 2022 se stal průvodcem na státním hradě Litice. Práce na hradě ho dále motivovala v dalším vzdělávání a v letošním roce úspěšně dokončil rekvalifikační památkový kurz. Jeho cílem je se v této oblasti i nadále  vzdělávat a stát se stálým zaměstnancem některé z našich památek.

Filipova rozsáhlá sbírka čítá na 1 tisíc historických pohlednic, kolem 150 historických knih a přibližně 300 grafických listů našich památek. Letošním nejcennějším přírůstkem je kniha s vedutami hradů, která byla součástí knihovny K.H. Franka.

Sbírka se začala rodit v roce 2020 a již byla prezentována na několika výstavách. V roce 2022 na zámku v Rokytnici v Orlických horách, v roce 2023 na hradě Svojanově. Filip Langer svou sbírku zpřístupňuje majitelům daných památek a plánuje vytvořit katalog toho nejzajímavějšího. Jeho snem je vytvořit samostatné muzeum zaměřené na historickou ikonografii památek a její autory. 

 

vstupné:

Výstava je přístupná volně po zakoupení vstupenky na jakýkoli okruh. Dodatečné vstupné se nevybírá. 

 

otevírací doba:

výstava je otevřena dle otevíracích hodin hradu

červen: út - ne   9 - 16 hodin

červenec: út - ne 9 - 17 hodin

srpen: út - ne 9 - 17 hodin

září: út - ne  10 - 16 hodin

říjen: so - ne 10 - 15 hodin

podzimní prázdniny: 26. 10. - 3. 11. 2024  (vč. svátku 28.10.) 10 do 15 hodin.       

 

Otevírací doba

Období Dny Hodiny
2024
1. 6.-30. 6. út–ne
9.00 – 16.00