Vánoce na Grabštejně

Oživlé památky

  • Grabštejn ()
  • 2. 12. 2017
  • 9.00–16.00
  • 150/100/400/70 Kč (plné/snížené/rodinné/věž)
Adventní prohlídky

I v rámci Roku renesanční šlechty je adventní sobota nejblíže svátku svaté Barbory tradičně vyhrazena oslavě Vánoc. Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru. 

Zážitek z prohlídky pak na nádvoří umocní adventní melodie (skupina Subulcus), rozveselí vás kejkle (kejklíř Martin), vánoční pocit navodí i oživlý betlém, pobaví Komedie o hvězdě a zajisté vás ohromí dramatický příběh o renesančním majiteli hradu Jiřím Mehlovi ze Střelic (v podání skupiny historického šermu Bibus Spiritus). Vánoční atmosféru podpoří i stánky s vánoční krmí i cukrovím a také s drobnými dárečky a suvenýry. 

Při slavnosti se setkáte se svatou Barborou, patronkou renesanční hradní kaple, budete také moci ochutnat renesanční speciality připravené přímo na ohni!

Navíc od 10 do 15 hodin budou probíhat v místnosti v přízemí adventní dílničky, kde si můžete vyrobit např. renesanční vánoční betlém, adventní přáníčko, zimní zapichovátko, vánoční ozdobu a ozdobit jako sgrafito oblíbený domácí perníček.

První prohlídka vychází v 9.20, další každých dvacet minut. Rezervace na prohlídky není zapotřebí.

Součástí programu bude i odpolední provedení České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání Luďka Veleho a pěveckého sboru Janáček (v 15 hodin, velký sál v prvním patře východního křídla). 

Doprovodný program vánočního dne na Grabštejně:

10.00     Kejklíř Martin

10.30     Hudba adventní (skupina Subulcus)

11.00     Oživlý betlém

11.30     Kejklíř Martin

12.00     Hudba adventní (skupina Subulcus)

12.30     Komedie o hvězdě

13.00     Kejklíř Martin

13.30     Hudba adventní (skupina Subulcus)

14.00     Oživlý betlém

15.00    Česká mše vánoční